Hortensje bukietowe - zdjecia, uprawa, ciecie

Każdy początkujący ogrodnik chciałby mieć pięknie kwitnące krzewy w swoim ogrodzie. Najlepiej gdyby były wielkie i kolorowe, a przy tym nie były zbyt wymagające co do pielęgnacji. Takimi właśnie kwitnącymi krzewami są hortensje bukietowe. Krzew dobrze znany i kochany przez wielu amatorów jak i miłośników ogrodnictwa. Chyba nie ma osób, które hortensji by nie znały lub nie miały w swoich przydomowych ogrodach. Istnieje tak wiele odmian, rodzajów, kolorów czy też gatunków, że każdy znajdzie coś dla siebie. Niniejszy wpis będzie właśnie o hortensjach bukietowych, ich odmianach, sadzeniu oraz przycinaniu. To wszystkie informacje, które musisz znać i wiedzieć by zakwitły dla Ciebie najpiękniej jak tylko mogą.


Najpiękniejsze odmiany hortensji bukietowych


Na wstępie należy zaznaczyć, że istnieje wiele gatunków i odmian hortensji. Najwyższy podział wyróżnia trzy typy hortensji:

  • drzewiastą (Hydrangea Arborescens)
  • bukietową (Hydrangea Paniculata)
  • ogrodową (Hydrangea Macrophylla)

Każdy typ znacznie różni się od pozostałych wyglądem liści, wielkością krzewu i kwiatów, mrozoodpornością, możliwością przycinania czy wymaganiami. Dziś jednak skupimy się na hortensji bukietowej, której kwiaty najczęściej są wielkie i kolorowe. Przedstawiamy najpopularniejsze hortensje bukietowe świetnie spisujące się w naszych polskich warunkach.

Bukietowe hortensje różowe

1. Hortensja bukietowa Hydrangea paniculata – Vainlle Fraise (różowa)

To jedna z bardziej znanych odmian hortensji w kolorze różowym. Jej kwiaty są wielkie i stożkowe. Nie od razu jednak stają się różowe. Kwitną długo i z początku ich kolor jest biały, a dopiero z czasem zaczyna przebarwiać się od dołu na kolor różowy. Dopiero pod koniec kwitnienia pokazuje swoje prawdziwe kolorowe oblicze zachwycając wielu miłośników ogrodnictwa. To odmiana, która rośnie szybko i bardzo lubi słońce. Dodatkowo dobrze znosi mróz przez co jest chętnie wybierana przez wielu ogrodników. Inne podobne odmiany w tych samych kolorach to:

Hortensja bukietowa różowa Vainlle Fraise
Hortensja bukietowa Vainlle Fraise

2. Hortensja bukietowa Hydrangea Paniculata – Diamant Rouge (różowa)

To również znana odmiana o wielkich kwiatostanach, ale nieco niższa do mniejszych ogrodów. Dorasta do 120-150 cm kwitnąc również na biało, a następnie zmieniając kolor na soczysty różowy. Często wybierana przez wiele osób.

Hortensja bukietowa - Diamant Rouge - różowa
Hortensja bukietowa Diamant Rouge

3. Hortensja bukietowa Hydrangea Paniculata – Fraise Melba (różowa)

Bardzo podobna hortensja lecz mocniej wybarwiona na różowa. Wielkość kwiatów jest taka sama, lecz pokrój rośliny jest mocniejszy i bardziej zwarty. Soczyste i barwne kwiaty w nowej odsłonie.

Hortensja bukietowa - Fraise Melba - różowa
Hortensja bukietowa Fraise Melba

Bukietowe hortensje białe

1. Hortensja bukietowa Hydrangea Paniculata – Sweet Summer (biała)

To z kolei odmiana bukietowej hortensji z białymi wielkimi kwiatostanami. Zaletą tej odmiany jest to, że jest zwarta i sztywna przez co nie wymaga podpierania jak w przypadku innych odmian, które pod wpływem ciężaru kwiatów opadają na ziemię. Dorasta do około 150 cm i zaczyna cieszyć się coraz większa popularnością.

Hortensja bukietowa - Sweet Summer - biała
Hortensja bukietowa Sweet Summer

2. Hortensja bukietowa Hydrangea Paniculata – Polar Bear (biała)

To kolejna popularna odmiana hortensji bukietowej w białym kolorze. Wielkie białe kwiaty o pokroju stożkowym. Początkowo w kolorze jasnej limonki, a w następnym okresie ulegają przebarwieniu w biel. Miś polarny bo tak potocznie nazywa się ta hortensja, to polecana odmiana do miłośników ogrodów. Na pewno nie zawiedzie wydając wielkie i piękne kwiatostany.


hortensja bukietowa biała  - Polar Bear
Hydrangea Paniculata Polar Bear

3. Hortensja bukietowa Hydrangea Paniculata – Silver Dollar (biała)

Ciekawa odmiana dorastająca do 1,8 m i pokroju około 1,5 m. Nie jest zbyt wymagająca co do gleb, a jej liście lekko czerwienieją pod sam koniec kwitnięcia.

Hydrangea Paniculata Silver Dollar
Hydrangea Paniculata Silver Dollar

Hortensje bukietowe na pniu

Hortensje bukietowe szczepione na pniu to ciekawa propozycja dla tych, którzy chcą nieco wyróżnić swój ogród. Różnią się od typowych odmian tym, że szczepione są na podkładce (pniu), dzięki czemu otrzymujemy formę drzewka i krzewu. Nie będziemy tu jednak rozpisywać tychże odmian, bowiem hortensje szczepione na pniu to temat na całkiem odrębny wpis i prezentację.

Hortensja bukietowa Limelight na pniu - biała
Hortensja bukietowa Limelight na pniu – biała

Sadzenie hortensji bukietowej krok po kroku

Hortensje to rośliny o większych wymaganiach niż typowe krzewy liściaste czy iglaste. Ich ziemia musi być kwaśna oraz przepuszczalna. Same hortensje bukietowe są jednak mniej wymagające niż drzewiaste czy ogrodowe. Mogą odpuścić kilka niedopatrzeń początkującego ogrodnika i przyjąć się nawet w ciężkiej ziemi, o ile ich systemy korzeniowe nie będą stać w wodzie przez zbyt długi okres co doprowadzić może do zagniwania korzeni.

sadzonka hortensji bukietowej - młode pędy


Wymagania hortensji bukietowej w ogrodzie

Jak już wspomniano, hortensje bukietowe wymagają kwaśnego i przepuszczalnego podłoża. Posadzone ich w piachu lub ciężkiej glinie nie będzie sprzyjać ich rozwojowi, a wcześniej czy później zaczną chorować. W ziemi nieurodzajnej warto wykopać im większy dołek i stale zakwaszać korą lub kompostem, zaś w glinie powinno się im wykonać odwodnienie lub drenaż by nie stworzyć efektu garnka, w którym będzie stała woda, a korzenie zaczną gnić. To z kolei spowoduje powolne obumieranie rośliny z braku możliwości pobierania wody i substancji odżywczych.

Samo stanowisko dla hortensji powinno być lekko osłonięte od wiatru i palącego słońca, lecz są one i tak dość odporne na tego typu warunki w odróżnieniu od hortensji ogrodowych czy drzewiastych.

Jaką ziemię wybrać do hortensji bukietowych?

Ziemię do hortensji bukietowych można nabyć w sklepach lub zrobić ją samodzielnie. W sklepie można zakupić również sam torf kwaśny i przemieszać go z ziemią, którą mamy w ogrodzie (poza ciężką gliną). Sama ziemia powinna być pulchna co sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego.

ziemia i podłoże do sadzonek hortensji bukietowych
Zadbaj by była kwaśna, przepuszczalna i w miarę luźna.

Korzenie hortensji są delikatne niczym włosy i będą mieć wiele problemów jeśli posadzisz je w ciężkich i zbitych glebach.

Jakie są najlepsze miejsca do sadzenia hortensji?

Wszystkie odmiany hortensji bukietowych jak i innych lubią względny spokój. Sprzyjać im będzie zaciszny kąt oraz osłona przed palącym słońcem. Warto posadzić je w zaciszu innych drzew, np. iglastych, za murami, skarpami czy żywopłotami.

Są jednak gatunki hortensji bukietowych, które lubią pełne słońce, a wiatr będzie im obojętny. Czym bardziej sprzyjające warunki im zapewnisz, tym szybciej będą rosły i bardziej obficie kwitły.

Jak często podlewać hortensje bukietowe?

Nie bez powodu hortensje nazwano Hydrangea. W samej nazwie mamy do czynienia z pojęciem wody, którą hortensje bukietowe uwielbiają i wymagają do obfitego kwitnięcia i zasilania kwiatostanów. Ich podłoże powinno być stale podlewane i wilgotne, ale nie powinno być zalewane. Susza bowiem szybko odbija się na samych kwiatach jak i liściach. Dobry i umiarkowany dostęp do wody zaowocuje długim kwitnięciem i pięknymi kwiatami. Najlepszym sposobem do podlewania hortensji bukietowych byłby system nawadniania kropelkowego, który zapewni stabilne zasilanie systemu korzeniowego przez cały sezon.

podlewanie hortensji bukietowych - jak czesto
Hortensje bukietowe lubią wilgoć – nie znoszą suszy


Kiedy sadzić lub przesadzać hortensje – na wiosnę czy jesień?

Jak wiele roślin, hortensje bukietowe przyjmują się najlepiej w okresie wiosny lub jesieni, a dokładnie od kwietnia do września. Hortensje sadzone wiosną szybko przystosowują się do nowych warunków i są bardziej odporne na gorące dni. Te z kolei posadzone we wrześniu, mają również sprzyjające warunki do zadomowienia się, ale należy uważać by nie poraziły ich przedwczesne przymrozki. Wrzesień to raczej idealny moment na tego typu prace ogrodowe.

To samo tyczy się przesadzania hortensji. By nie narażać rośliny na zbyt duży szok, powinno się ten zabieg wykonać wiosną lub jesienią. Wszystko co zielone chce przetrwać, dlatego jeśli zapewnisz im dobry grunt, stanowisko oraz wilgoć, z pewnością dobrze poradzi sobie w nowym miejscu – nawet te większe wieloletnie krzewy.

Kiedy zakwitną hortensje?


Hortensje bukietowe dość długo utrzymują swoje kwiaty i kwitnąć mogą już od czerwca do późnej jesieni. Wszystko zależeć może od samej pogody – czy jesień będzie ciepła, zimna, itd. To kwiaty, które zdobią ogrody bardzo długi okres, a sprzyjać im będą warunki opisane powyżej.

By hortensje bukietowe dobrze kwitły, należy je od czasu do czasu nawozić. Im więcej składników odżywczych otrzymają, tym pąki lepiej poradzą sobie w przyszłym roku.

Są jednak przypadki, w których hortensje mogą nie zakwitnąć. O ile hortensje ogrodowe kwitną na pędach dwuletnich, o tyle hortensje bukietowe kwitną co roku. Jedynym problemem może być przemarznięcie zawiązanych pąków – późne przymrozki. Innym problemem mogą być złe warunki glebowe oraz choroby. Jednak nie przerażaj się zbyt wcześnie. Hortensje bukietowe to odmiany, które bardzo rzadko borykają się z problemami.

kwitnąca hortensja bukietowa biała

Nie pożałuj im nawozu, wilgoci oraz słońca, a ich kwiaty będą piękne i ogromne.

Kiedy i czym nawozić by hortensje pięknie kwitły?

Hortensje bukietowe jak każde rośliny kwitnące i rodzące wiele kwiatów, wymagają dodatkowego nawożenia i częstego podlewania. Możesz zaopatrzyć się w gotowe nawozy do hortensji, których w sklepach jest bardzo wiele lub skorzystać z nawozów naturalnych takich jak obornik. Jeśli ziemia w twoim ogrodzie jest żyzna, nie przesadzaj z nawozami, obserwuj krzewy cały rok i wyciągaj wnioski.

Jeśli jednak ziemia jest jałowa, warto zadbać o jej wzbogacenie, nie ważne czy nawozem kupionym w sklepie czy naturalnym. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzić z ich ilością bowiem zbyt duże stężenie nawozów może skończyć się chlorozą, a nawet powolnym obumieraniem rośliny. Wszystkich nawozów używaj wg zaleceń producenta.

nawóz do hortensji - zobacz jaki wybrać

Kiedy i jak przycinać hortensje bukietowe?

Hortensje bukietowe to krzewy, które kwitną na tegorocznych pędach dlatego przycinać je należy co roku. Najlepszym terminem na przycinanie jest wczesna wiosna, ale nie należy zrobić tego zbyt wcześnie by pierwsze przymrozki nie zniszczyły zalążków młodych pędów.

To jak przycięta zostanie hortensja będzie maiło wpływ na ilość oraz wielkość kwiatostanów. Jeśli hortensja przycięta będzie nisko, kwiatostanów będzie mniej, ale kwiaty będą duże i soczyste (przycinanie na około 50 cm). Jeśli natomiast hortensja zostanie pozbawiona jedynie wyschniętych kwiatostanów, nowe kwiaty będą mniejsze, zaś ich ilośc będzie większa. Usuwanie samych kwiatostanów powoduje dalszy wzrost rośliny „do góry” przez co sporo pracy rośliny idzie na wzmacnianie starszych pędów.

To od ciebie zależy jak przytniesz swoją hortensję bukietową. Jeśli nisko – kwiaty będą duże, ale będzie ich mniej. Jeśli wyżej – kwiatów będzie dużo, ale będą mniejsze.

Jak szybko rośnie hortensja bukietowa?

Hortensje bukietowe to rośliny szybko rosnące. Sadzonki dwu lub trzy letnie potrafią w jeden rok urosnąć do 1m wysokości. Dalszy wzrost będzie zależał od prowadzenia rośliny i od samej odmiany. Zwykle na naszym rodzimym rynku spotykamy odmiany wysokie, które po kilku latach stają się ogromnymi krzewami przepełnionymi bukietami kwiatów. Nie bój się cięcia oraz nie kupuj zbyt wielkich sadzonek. Hortensje rosną szybko, a dodatkowo rośliny młode lepiej się przyjmują i klimatyzują w nowym miejscu. To roślina, która odwdzięczy się jeszcze w tym samym roku, w którym zostanie posadzona.

Jak zabezpieczyć hortensje na zimę i ich odporność na mróz?

Hortensje bukietowe to odmiany dość mrozoodporne i nie należy zbytnio się przejmować przy ich zimowaniu. W odróżnieniu od hortensji drzewiastej, nie ma konieczności ich okrywania i zabezpieczania na zimę. Jeśli ktoś bardzo się uprze, może rozsypać niewielką ilość kory przy samej ziemi tworząc mały kopczyk. Nie jest to jednak wymagane. Najlepiej jednak będzie jeśli zwrócisz na to uwagę przy zakupie sadzonek. Dopytaj sprzedawcy lub dowiedz się na jaki mróz odporna jest dana roślina. W Polsce z powiedzeniem dostaniesz odmiany, które przetrwają mrozy do -30 stopni Celcjusza.

Sadzonki czyli rozmnażanie hortensji bukietowych

Wiele osób nie wie o tym, że sadzonki hortensji bukietowych można wykonać samemu i to w bardzo prosty sposób. Wszystko jednak zależy od tego ile krzewów docelowo chcemy posiadać w swoim ogrodzie. Jeśli jeden, to prawdopodobnie bardziej opłacalne będzie udanie się do szkółki i zakupienie jednej zdrowej sadzonki. Jeśli jednak krzewów chcesz mieć 20 lub więcej, warto zastanowić się nad tym by sadzonki wykonać samodzielnie. To niski nakład pracy oraz kosztów – satysfakcja gwarantowana! Jak zatem rozmnażać hortensje bukietowe? O tym dowiesz się poniżej.

Najlepszy czas na robienie sadzonek

Najlepszym okresem robienia sadzonek hortensji bukietowych jest moment w którym to właśnie przekwitły. Jednak z uwagi na to, że kwitną niekiedy cały sezon, jest to ciężkie do wykonania. W tym przypadku najlepiej wykonać je będzie wiosną. Będziemy mieć pewność, że roślina się przyjmie, a dodatkowo będzie je można przesadzić do miejsca, w którym ostatecznie ma się zadomowić.

Pobieranie młodych sadzonek hortensji

Sadzonki hortensji bukietowych pobierać należy od zdrowych i dorodnych krzewów. Jeśli krzew będzie słabej jakości, genetyka spowoduje to, że i nasza sadzonka będzie słabo rosła i słabo kwitła. Wybieraj dobry materiał genetyczny.

Samo pobranie sadzonki dokonaj z dopiero co zdrewniałego pędu – najlepiej bocznego, który nie ma pędów kwiatowych. Będzie silny i szybko wypuści system korzeniowy.

sadzonka-hortensji-bukietowej-gotowa-do-doniczki
Gotowa sadzonka do doniczki

Jeśli już wybierzesz zdrewniały pęd, zostaw na nim tylko 2 liście, które skróć o połowę. Będzie to zapobiegać nadmiernej utracie wilgotności. Sama sadzonka może mieć do kilku 7-10 cm wysokości. Młode pędy wypuszczane będą z tych uśpionych pomiędzy łodygą, a liśćmi.

Przygotowanie podłoża, ukorzenianie i podlewanie sadzonek hortensji bukietowych

Podłoże pod sadzonki jak i pod krzew powinno być lekko kwaśne i przepuszczalne. Może być to kwaśny torf wymieszany z piachem lub gotowa ziemia do hortensji. Ważne jest to by ziemia się nie zasklepiała i zbytnio nie przesuszała. Zbyt morka i nieprzepuszczalna będzie sprzyjać rozwojowi chorób oraz grzybów, które ostatecznie zaprzepaszczą cały wysiłek.

Przy robieniu sadzonek zaopatrz się w ukorzeniacz do pędów zdrewniałych co uchroni je właśnie przed różnego typu chorobami i grzybami. Nie myl ukorzeniacza z rośliną wspomagającą wzrost korzeni. To jedynie zabezpieczenie jej przed różnym ustrojstwem.

Jeśli już twoje sadzonki są w ziemi, przykryj je np foliowym workiem, siatką lub folią. Ograniczy to odparowanie i wysuszanie gleby i zapewni komfortowe warunki. Worek zdejmuj dwa razy dziennie w celu zroszenia rośliny i ziemi. Nie podlewaj sadzonek konewką bowiem może to utrudniać ukorzenianie roślin. Pęd będzie się przemieszczał lub zostanie całkiem wypłukany z ziemi. Tu potrzebne jest częste i powolne nawadnianie.

Sadzonki hortensji bukietowych z odkładu

To inna również sprawdzona metoda robienia sadzonek hortensji bukietowych. Jest skierowana do osób, które już mają w swoim ogrodzie hortensje i chciałyby mieć ich więcej lub zrobić je i podarować komuś innemu. W tym celu należy znaleźć pęd, który leży nisko przy ziemi. Następnie należy wykonać na nim lekkie nacięcie (zdjęcie kory) i wsadzić go w niżej wykonany dołek w ziemi. Ostatecznie okaleczony pęd trzeba przysypać i przyłożyć kamieniem lub innym ciężarem. Roślina bardzo szybko wypuści nowe korzenie w miejscu przysypanym. Ostatecznie pęd odcinamy, a nową sadzonkę przesadzamy do doniczki.

To tyle w naszym poradniku na dzisiaj. Mamy nadzieje, że informacje w nim były pomocne. Wiedz, że hortensje bukietowe to piękne kwiaty, których nie może zabraknąć w żadnym przydomowym ogrodzie. Kwitną niemalże zawsze, długo zaskakująco. Wystarczy zapewnić im trochę uwagi, a odwdzięczą się urokiem i dekoracją pobliskiej przestrzeni.