Oferty pracy dla ogrodników

Na przestrzeni lat zmieniają się warunki pracy ogrodnika oraz narzędzia, z których korzysta specjalista. Jak obecnie wygląda zatrudnienie na tym stanowisku? Opisujemy, na czym polega praca ogrodnika. Sprawdź, jakie są zarobki technika ogrodnika i ile trzeba zapłacić za wykonanie projektu ogrodu. 

Na czym polega praca ogrodnika? 

Moda na ogrodnictwo nie jest czymś nowym. Zaobserwowano ją już w XVII wieku, w okresie oświecenia. Od tego czasu zmieniały się głównie trendy oraz zakres obowiązków w pracy ogrodnika. Dziś popularność usług fachowców nie słabnie, a specjaliści bez problemu znajdą atrakcyjne najnowsze ogłoszenia o pracę. GoWork.pl to jeden z serwisów, na łamach których publikowane są ciekawe oferty zatrudnienia. Czym zajmuje się ogrodnik?

Do głównych zadań w pracy ogrodnika należy: 

 • wykonywanie nasadzeń (drzew, krzewów i roślin rabatowych – półrocznych, jednorocznych oraz wieloletnich), 
 • bieżąca uprawa roślin i ich pielęgnowanie, 
 • wysiew oraz uprawa trawy, 
 • dbanie o utrzymanie oczek wodnych, 
 • utrzymanie ścieżek. 

Specjalista może być także odpowiedzialny za wykonywanie projektów ogrodów i/lub realizowanie ich, a także pomoc w doborze roślin (biorąc pod uwagę nasłonecznienie, temperaturę oraz warunki glebowe). Na pracę ogrodnika składa się m.in. wybór oraz przygotowywanie odpowiednich narzędzi i materiałów, usuwanie chwastów, nawadnianie i nawożenie ziemi, bieżąca ochrona roślin oraz ewentualna walka ze szkodnikami lub chorobami. Powinien on pracować zgodnie z przepisami BHP i przeciwpożarowymi, a także obowiązującym prawem dotyczącym ochrony środowiska. 

Warunki pracy ogrodnika

Ogrodnik pracuje w zmiennych warunkach atmosferycznych, w różnych pozycjach ciała. Jest to praca fizyczna, przy której potrzebne są sprawne palce, dłonie i ręce. Zatrudniony wykonuje swoje obowiązki głównie w ogrodach, parkach i zieleńcach. 

Najczęściej proponowane formy współpracy to umowa o pracę oraz B2B, jednak przy realizacji pojedynczych zleceń nierzadko można spotkać się z umową zlecenie lub umową o dzieło. 

Pracownik zatrudniony na tym stanowisku odpowiada za kontakt z klientem, innymi ogrodnikami oraz pomocnikami, dostawcami materiałów, narzędzi i/lub roślin, a także praktykantami i stażystami. 

Należy także mieć na uwadze, że praca jako ogrodnik stwarza pewne zagrożenia. Należą do nich w szczególności możliwość wystąpienia uczuleń i przeziębień. Ryzyko zawodowe to także niebezpieczeństwo skaleczenia podczas korzystania z ostrych narzędzi, np. nożyc i sekatorów, oraz maszyn, np. kosiarek. Ponadto ogrodnik narażony jest na szkodliwe działanie wykorzystywanych substancji chemicznych. 

Ubiór i narzędzia w pracy ogrodnika

Ogrodnik powinien posiadać odzież ochronną – według zasad BHP pracownik musi zadbać o ochronę głowy, rąk oraz stóp, zakładając buty robocze, nakrycie głowy (kask) i rękawice ochronne (skórzane, gumowe lub materiałowe). Podczas wykonywania oprysków powinien mieć także długie spodnie, maskę na twarz i okulary ochronne. 

Podstawowymi narzędziami ręcznymi w pracy ogrodnika są sprzęty do nawadniania, strzyżenia, cięcia i uprawiania gleby. Korzysta on także z narzędzi meteorologicznych, materiałów potrzebnych podczas budowy parków oraz substancji ochronnych dla roślin. 

Do najczęściej używanych maszyn należą kosiarki, glebogryzarki, rozpylacze, taczki, higrometry, termometry, kosy, urządzenia nawadniające oraz maszyny rozprowadzające nawozy. 

Ogrodnik: wymagania 

Ze względu na fizyczny charakter pracy niezbędna jest sprawność fizyczna. Nierzadko ogrodnik zajmuje się noszeniem ciężkich narzędzi, materiałów czy roślin, a także musi pracować w pozycji wymuszonej. 

Biorąc pod uwagę zakres obowiązków, należy nadmienić, że odpowiednim kandydatem do pracy ogrodnika jest osoba lubiąca zieleń. Pracownik powinien także być komunikatywny, potrafić dobrze zaplanować pracę i posiadać specjalistyczną wiedzę, a jeśli do jego zadań należeć będzie także prowadzenie rozmów z klientami, przydatne okażą się również umiejętności negocjacyjne, spostrzegawczość i poczucie estetyki. Pracownik na tym stanowisku powinien mieć dobry wzrok oraz zmysł równowagi. 

Dodatkowe wymagania dla ogrodników obejmują: 

 • wytrzymałość, 
 • siłę fizyczną, 
 • cierpliwość, 
 • umiejętność pracy w grupie, 
 • zdolności manualne, 
 • ostrożność, 
 • odpowiedzialność. 

By zostać technikiem ogrodnikiem, należy ukończyć technikum lub kurs kwalifikacyjny, zdać egzamin zawodowy i otrzymać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Następnie możliwe jest ukończenie ogrodniczych studiów wyższych – przykładowe kierunki związane z zawodem to agroturystyka, rolnictwo, ogrodnictwo czy architektura krajobrazu. W pracy technika ogrodnika przydatne będą zdolności przywódcze i organizacyjne oraz samodzielność i cierpliwość. Odpowiada on m.in. za prowadzenie plantacji i gospodarstw. 

Gdzie można znaleźć pracę jako ogrodnik?

Ogrodnik może skorzystać z różnych możliwości zatrudnienia. Może on znaleźć pracę między innymi w: 

 • kwiaciarni, 
 • firmie florystycznej, 
 • firmie świadczącej usługi utrzymania zieleni, projektowania i wykonywania projektów, 
 • przedsiębiorstwie zajmującym się uprawą roślin, np. warzyw lub roślin ozdobnych, 
 • szkółce roślin, 
 • ogrodnictwie ekologicznym, 
 • gospodarstwie agroturystycznym. 

Część osób posiadających specjalistyczną wiedzę decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej jako ogrodnik. Zarobki w przypadku przedsiębiorcy mogą być nieco wyższe, jednak musi on we własnym zakresie zajmować się pozyskiwaniem zleceń. 

Jedno z najlepszych źródeł ofert pracy dla ogrodnika we Wrocławiu i innych miastach to GoWork.pl, serwis pracy, na łamach którego ogłoszenia zamieszczają sprawdzeni pracodawcy. 

Zarobki ogrodnika

Według danych pochodzących z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków ogrodnika wynosi 3650 zł brutto. Na wysokość pensji na tym stanowisku wpływa wiele czynników, m.in. wykształcenie zatrudnionego, wielkość firmy, w której pracuje, jego doświadczenie zawodowe oraz lokalizacja. W przypadku posiadającego kierunkowe wykształcenie technika ogrodnika zarobki mogą być bowiem nieco wyższe – szczególnie wówczas, gdy zajmuje się on zarządzaniem zespołem. Wpływ na wysokość wynagrodzenia ma także forma współpracy. 

Jakie są zarobki osób posiadających jednoosobową działalność gospodarczą – ile kosztuje godzina pracy ogrodnika? Klient poszukujący specjalisty musi wziąć pod uwagę fakt, że cena jego usług zależna jest od zakresu zadań i wielkości zlecenia, a także lokalizacji. Zazwyczaj koszt usług ogrodniczych wynosi od 45 zł/h (w przypadku prac ze sprzętem ręcznym) do 100 zł/h lub więcej. Często można także spotkać się z określoną stawką za metr kwadratowy prac.

Ile kosztuje projekt ogrodu?

Wykonanie projektu ogrodu przez specjalistę to niemały koszt. Portal KB.pl podaje, że w przypadku niewielkich ogrodów (do 500 m2) jest to – w zależności od województwa – od ok. 1600 zł do ok. 2100 zł. Chcąc zlecić projekt średniego ogrodu (o wielkości od 500 do 1000 m2) trzeba liczyć się z wydatkiem wynoszącym od 2400 zł do 3100 zł. Za projekt największych ogrodów, których powierzchnia przekracza 1000 m2, trzeba będzie zapłacić od 3700 zł do 4600 zł. 

Praca ogrodnika to dobry pomysł szczególnie dla osób, które kochają rośliny. To niełatwa praca fizyczna, jednak sprawia ona przyjemność pasjonatom. Choć przeciętne zarobki nie należą do najwyższych, satysfakcjonującą pensję może otrzymać m.in. technik ogrodnik. Atrakcyjne wynagrodzenie dostanie także osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą.